top of page

50 dni w roku spędzamy w podróży.

Jak przemieszczają się mieszkańcy aglomeracji łódzkiej?


Instytut Badań Outdooru sprawdził zwyczaje komunikacyjne dziesięciu aglomeracji w Polsce. Jedną z nich była aglomeracja łódzka. Dzięki badaniom wiemy, że łodzianie spędzają na przemieszczaniu więcej czasu niż mieszkańcy Warszawy czy Katowic. Czym jeszcze zaskakują wyniki?


Ile czasu mieszkańcy spędzają w podróży?


W samochodzie, komunikacji miejskiej i pieszo… Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej spędzają codziennie w podróży średnio 3 godziny 19 minut i plasują się powyżej średniego czasu, który wynosi 3 godziny i 1 minutę, wyprzedzając Warszawę o pół godziny. W zestawieniu dziesięciu aglomeracji, łódzka znalazła się na trzecim miejscu. Najwięcej czasu na przemieszczanie się poświęcają mieszkańcy aglomeracji lubelskiej - średnio 3 godziny 47 minut dziennie oraz trójmiejskiej - 3 godziny 28 minut. Z czasu poświęconego na poruszanie się, prawie 60 proc., czyli 1 godzina i 56 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu. Pozostały czas poświęcony jest na poruszanie się wokół domu – chociażby na zakupach, spacerach z psem – bez określonego celu „podróży”.


Jakie dystanse pokonują?


Mieszkańcy aglomeracji łódzkiej pokonują codziennie ponad 23 kilometry i zajmują szóste miejsce w zestawieniu ludności wszystkich przebadanych aglomeracji. Najdłuższe odległości przebywają warszawiacy - średnio ok. 30 i pół kilometra dziennie i Lublinianie - nieco ponad 28 kilometrów. Na ostatnim miejscu z niecałymi 22 kilometrami uplasował się Wrocław.

Pokonywanie 23 kilometrów nie oznacza jednak, że mieszkańcy na taką odległość oddalają się od domu - wskazuje Marcin Grabowski, ekspert Instytutu Badań Outdooru. Łodzianie pokonują te kilometry nie przemieszczając się dalej niż 6 kilometrów od miejsca zamieszkania - dodaje.


Indeks siły nabywczej


Kolejnym ciekawą informacją, którą pozyskano w ramach badania jest określenie wskaźnika indeksu siły nabywczej mieszkańca stolicy aglomeracji łódzkiej. Wskaźnik ten pozwala określić ile dóbr i usług można nabyć za jednostkę pieniądza. Mieszkańcy Łodzi z wynikiem 116[1] plasują się na przedostatnim miejscu wśród stolic badanych aglomeracji. Pierwsza jest Warszawa z indeksem 182, za nią plasuje się Wrocław (133) i Poznań (132). Stawkę zamyka Bydgoszcz, której indeks wynosi 107. Co te wyniki oznaczają w praktyce? Odnosząc je do średniej Polski wynoszącej 100, wynik 116 oznacza, że za średnią pensję mieszkańcy Łodzi mogą kupić średnio o 16 proc. więcej towarów niż mieszkańcy Polski.


Co wiemy o populacji aglomeracji?


Populacja[2] aglomeracji łódzkiej ogółem wynosi 993 443 osoby, z czego 71 proc. to mieszkańcy stolicy, a około 29 proc. stanowią mieszkańcy okolicznych gmin.


Kto i dlaczego przeprowadził badanie?


Instytut Badań Outdooru (IBO), we współpracy z siedmioma polskimi (m.in. Ipsos, Millward Brown) oraz zagranicznymi partnerami, przebadał 148 gmin tworzących 10 aglomeracji[3] w całej Polsce, w tym łódzką. Aglomeracją na potrzeby badania nazwano obszar, na który składa się stolica aglomeracji – Łódź oraz wybrane zlokalizowane wokół miasta gminy[4]. Jednym z jego elementów było poruszanie się reprezentatywnej próby mieszkańców przez 14 lub 28 dni ze specjalnym nadajnikiem GPS – mobitestem. Badanie odbyło się w ramach realizacji projektu pomiaru widowni reklamy zewnętrznej Outdoor Track. Obszar badania jest związany z rozmieszczeniem nośników reklamy zewnętrznej. Obejmuje gminy, w których znajduje się największa część rynku outdooru oraz zamieszkiwane przez ludność o największej sile nabywczej.


***************************

Instytut Badań Outdooru Sp. z o.o. (IBO) został utworzony w 2013 roku przez trzy wiodące firmy na rynku polskiej reklamy zewnętrznej: AMS S.A., Clear Channel Poland Sp. z o.o. i Ströer Polska Sp. z o.o. Realizuje projekt badawczy Outdoor Track. Outdoor Track to innowacyjny projekt badawczy Instytutu Badań Outdooru w Polsce. Projekt jest standardem badania rynku reklamy zewnętrznej w Polsce. Jego podstawowym celem jest kompleksowe zbadanie widowni outdooru na bazie wskaźników stosowanych w innych mediach – liczby kontaktów, częstotliwości kontaktów oraz zasięgu kampanii w grupach docelowych i innych danych opisujących mobilność społeczności.


***************************

[1] Indeks siły nabywczej mieszkańca województwa, GUS 2015 r.

[2] Populacja aglomeracji: 15-65 lat, GUS: „Ludność. Stan i struktura w przekroju terytorialnym”, aktualne na dzień 30.06.2013 r.

[3] Warszawska, Śląska, Łódzka, Szczecińska, Trójmiejska, Poznańska, Łódzka, Lubelska, Krakowska i Wrocławska.

[4] Gminy, które objęto badaniem: Aleksandrów Łódzki, Andrespol, Brójce, Brzeziny, Dobroń, Konstantynów Łódzki, Lutomiersk, Łódź-Bałuty, Łódź-Górna, Łódź-Polesie, Łódź-Śródmieście, Łódź-Widzew, Pabianice, Rzgów, Stryków, Tuszyn, Zgierz.

bottom of page