top of page

45% podwyżka Burmistrza ?

Gratulujemy Burmistrzowi Jackowi Lipińskiemu podwyżki !

Kiedy ostatnio podsumowywaliśmy dochody Burmistrza za lata 2013 - 2015 zwróciliśmy uwagę na jego nowe źródło dochodu pochodzące ze Związku Międzygminnego Bzura, w którym jest Wiceprezesem. Przypominamy skromnie, że Pan Lipiński jako burmistrz otrzymuje już maksymalne uposażenie i więcej nie może.

Kiedy zobaczyliśmy oświadczenie majątkowe Burmistrza za 2016 przeżyliśmy szok !

Dochody Burmistrza wyniosły bowiem 383 tys. i były o 120 tys. większe niż w poprzednim.

Dochody za 2016 rok Burmistrza Jacka Lipińskiego z oświadczenia majątkowego

Co istotne, Gmina Aleksandrów Łódzki (pod kierownictwem tego samego Jacka Lipińskiego) wnosi rocznie do ZM Bzura 155 tys. składki, a zainwestowała już do tej pory 2 mln. Jak widać Związek Bzura hojnie odpłaca się Panu Lipińskiemu płacąc mu takie wynagrodzenie.

Czy to możliwe, aby ZM Bzura w ciągu roku zwiększył wynagrodzenie o ponad 100 tys. ? Nie mogliśmy w to uwierzyć.

Analizujemy ponownie oświadczenie Burmistrza i nasze wątpliwości zaczyna wzbudzać zapis tego dochodu. Czy tam przypadkiem nie jest 39.723,28 a 1 przed to litera y ze zdania wyżej ?

Od razu po publikacji posta na facebook (piątek 12 maja - https://www.facebook.com/aleksandrowonline2/posts/1758888237735543) dzwonimy do Rzecznika Prasowego Urzędu - Pani Agaty Kowalskiej, aby wyjaśnić te wątpliwości. Pani Rzecznik obiecuje sprawdzić, po 10 minutach oddzwania i potwierdza, że dla Urzędu ten zapis jest również nieczytelny i muszą to potwierdzić z samym Burmistrzem. Mamy czekać. Czekamy do 17:00 i nie otrzymując odpowiedzi wysyłamy maila z zapytaniem, aby uniknąć nieporozumień.

Poniedziałek cisza. Dzwonimy do Pani Rzecznik - nie jest obecna, nikt inny nie jest w stanie potwierdzić tej kwoty.

Dzwonimy bezpośrednio do Prezesa ZM Bzura Pana Przemysława Milczarka. Oczywiście nie może potwierdzić wszystkich dochodów Burmistrza Lipińskiego, ale przybliżoną kwotę wynagrodzenia ze spółki, którą zarządza powinien. On także analizuje oświadczenie Burmistrza, dokładnej wartości odczytać nie może, ale pewien jest, że Burmistrz Lipiński nie mógł zarobić ponad 100 tys. z tego tytułu. Prosi jednocześnie o przesłanie oficjalnego zapytania, a księgowość dokładnie potwierdzi. Wysłaliśmy i czekamy na odpowiedź.

(Aktualizacja - środa 17 maja)

Wtorek - mamy potwierdzenia. Pani Rzecznik oddzwania potwierdzając, że prawidłowa kwota to 39 nie 139 tys. Otrzymujemy także pisemną odpowiedź z ZM Bzura: '...dochód, jaki uzyskał Pan Jacek Lipiński za 2016 rok to kwota 39 723,28 zł, taka sama, jaką wykazał w oświadczeniu majątkowym.'

Tak wygląda zatem prawidłowe podsumowanie dochodów Burmistrza z ostatnich 4 lat.

283 tys. w całym roku (23,5 tys/miesięcznie !) to o 20tys. więcej niż w 2015 i wzrost o prawie 8%. Przez ostatnie 4 lata Burmistrz Jacek Lipiński zarobił ponad 1 mln zł! Wszystkim życzymy takich dochodów i wzrostów wynagrodzenia.

Komentarz do sprawy, Adam Ruda-Rożniakowski:

Teraz dopiero zerknąłem na to oświadczenie. To jak jest ono wypełnione uwłacza oficjalnemu dokumentowi. Być może specjalnie tak to napisano. Jakieś gryzmoły tak nieczytelne że faktycznie trudno ocenić momentami co jest napisane. Tak to sobie można robić notatki na chusteczkach. Sposób wypełnienia tego dokumentu to wyraz szacunku do wyborców pokazujący gdzie ma ich burmistrz, wygląda jakby był wypełniany o 23:55, na pięć minut przed upływem ustawowego czasu.

Komentarz Redakcji:

W marcu 2017 roku, Ministerstwo Cyfryzacji oraz Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) przygotowały w ramach realizacji projektu aplikacje.gov.pl elektroniczny formularz, wspomagający przygotowanie oświadczeń majątkowych. Polecamy uwadze Burmistrzowi, Radnym i wszystkim, którzy takie oświadczenia muszą udostępniać: https://mc.gov.pl/aktualnosci/generator-oswiadczen-majatkowych-on-line-juz-dziala

Bardzo łatwy w użyciu i pozwalający na eksport/import danych w kolejnych latach.

Jeszcze raz gratulujemy podwyżki i operatywności w obchodzeniu przepisów, którą się Pan wykazuje.

Witold Tosik

PS - poniżej dwa przykłady oświadczeń majątkowych (Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i Prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz jako potwierdzenie, że jak się chce to można wypełniać deklaracje czytelnie.

bottom of page