top of page

Ossiach w Austrii - miasto partnerskie Aleksandrowa.

Na początek polecimy encyklopedycznie – z placu Kościuszki do Ossiach są 952 km. Ossiach to jednocześnie nazwa gminy i znajdującej się tam miejscowości. Gmina liczy ok 800 mieszkańców, a obydwie miejscowości Ossiach około 300.


Ossiach leży w Karyntii, czyli na dole Austrii w jej szerszej części. Jest stąd rzut beretem do Słowenii (ok 20 km) i ciut dalej do Włoch. Skarbem Ossiach jest jezioro Ossiacher see, malowniczo wciśnięte pomiędzy niewysokie w tej części wierzchołki pasma Alp Karnickich. Wzdłuż jeziora położonych jest także wiele innych, podobnych miejscowości. „Załatwiać sprawy” tamtejsi mieszkańcy jadą do Villach (tego słynnego ze skoków narciarskich). Poza jeziorem chlubą, tamtejszej społeczności jest także benedyktyńskie opactwo, którego początki sięgają 1028r !

Zatem generalnie: ponieważ w tamtych rejonach - jest gór dużo, a wody nie ma zbyt wiele; to w naturalny sposób rejon jeziora, począwszy od końca XIX w stał się regionalnym centrum turystycznym.

Miejscowość rozciąga się wzdłuż drogi krajowej i jej krajobraz stanowią rozrzucone na zboczach domy, zieleń miesza się tu ze złotawą barwą pól i turkusowym od rozpuszczania wapiennych skał odcieniem wody. Wszystko to znajduje się na tle szarawych gór. Generalnie ten krajobraz wycisza i uspokaja.

W samej miejscowości w odróżnieniu od polskich ośrodków turystycznych nie ma tylu, lub w ogóle nie ma: dyskotek, kebabów, sklepów z pamiątkami i przebieranych misiów - gdyż nie potrafiący rozkoszować się urokami życia Austriacy lubują się w cichym i spokojnym wypoczynku.


W Ossiach prawdopodobnie nie słyszano zbyt wiele o Aleksandrowie Łódzkim, a samo miejsce jest całkowicie różne od Aleksandrowa. Co nas łączy poza partnerstwem? Nic. Co może dla nas wynikać z samego partnerstwa gmin? - poza tym materiałem też pewnie niewiele. Czy i co możemy czerpać z tego partnerstwa jako mieszkańcy? …Tutaj jakiś pomysł się pojawia...

Czymś, co moglibyśmy w zaadaptowanej do naszych warunków formie spróbować przenieść na lokalne podwórko, to widoczny na zdjęciach ład i porządek oraz troska o przestrzeń publiczną. Takie cuda tworzy się wspólnym wysiłkiem samych mieszkańców i przede wszystkim sprzyjającą i zdeterminowaną postawą lokalnych władz.

Świadome kształtowanie krajobrazu – w przypadku Aleksandrowa mowa o krajobrazie małego miasta - to w naszych realiach i w naszej części świata wciąż pieśń odległej przyszłości. Wydaje nam się, że warunkach ciągłego deficytu, sprawy takie jak jakość przestrzeni publicznej są drugoplanowe i nie warte poświęcania im uwagi. Nie jest to jednak prawda, gdyż jakość przestrzeni publicznej zasadniczo wpływa na jakość naszego życia na co dzień.


Ale dość już tych nudnawych rozważań. Tymczasem powróćmy do Ossiach i poświećmy chwilę jego urokom.

bottom of page