top of page

Autobus 78. Jest źle. Będzie jeszcze gorzej?

Zaraz po świętach ropocznie się zaklinanie rzeczywistości. Dowiecie się Państwo od Urzędu Miasta, że mniej znaczy więcej.

Władze Aleksandrowa zlekceważyły kwestię zmian organizacji ruchu łódzkiego MPK, pisaliśmy już o tym kilka razy. Po ostatnich zmianach pojawiło się wiele głosów krytyki.

24 kwietnia pasażerów i mieszkańców Aleksandrowa czekają kolejne zmiany w rozkładzie autobusu 78. Moim zdaniem zmiany na gorsze.

Kilka słów o tym co dotychczas. 2 kwietnia br powitał mieszkańców Łodzi, oraz miast ościennych wielką rewolucją w transporcie zbiorowym, zarówno w ramach utworzenia nowych tras autobusowych i tramwajowych, jak i w stworzeniu zupełnie nowych rozkładów jazdy komunikacji miejskiej oraz co chyba najgorsze zmienioną taryfą biletową. Trzeba przyznać, iż tych zmian było bardzo dużo dla przeciętnego podróżnego, którego codziennym celem jest sprawny i bezproblemowy dojazd do pracy, szkoły, a w wolnej chwili do miejsc rozrywki. Tempo i sposób ich wprowadzenia również pozostwiają wiele do życzenia. Początek obecnego miesiąca przyniósł znaczące pogorszenie sytuacji komunikacyjnej dla aleksandrowian. Problem, który dotyczy komunikacji miejskiej z Łodzią, przede wszystkim jest związany z linią autobusową 78. O skali opóźnień w rozkładach jazdy w szczególności w kursach z Łodzi do Aleksandrowa, nie ma zbytnio co wspominać; było to coś powszechnie znanego, podobnie jak znikające z rozkładów kursy w szczególności w godzinach tzw. szczytu komunikacyjnego. Jednym słowem linia 78 kursowała trochę według własnego życzenia, ale każdy był na to przygotowany jadąc zwłaszcza z centrum Łodzi do Aleksandrowa.

Przebieg trasy linii 78 został zmieniony, ponieważ po ponad kilkunastu latach okazało się, że linia ta jadąc z Aleksandrowa do Łodzi, wcale nie musi urządzać sobie wycieczki przez osiedle Teofilów. W tym zakresie trzeba napisać, że był to pomysł dobry. Niestety na etapie planowania, ktoś wpadł na mniej logiczny pomysł aby skrócić trasę linii 78 do Dworca Łódź-Żabieniec. Jakoby było to pomyślane dla dobra mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, stosownie do hasła MPK Łódź, "Częściej, Szybciej, Punktualniej". Tak czy inaczej przyjęcie takiego rozwiązania świadczy o jednym. Osoba, która postanowiła skrócić linię 78 do Dworca Łódź- Żabieniec, najprawdopodniej nigdy nie jechała tą trasą do Centrum Łodzi zwłaszcza w godzinach szczytu komunikacyjnego. Ogromne opóźnienia w chwili obecnej tworzące się w okolicach wiaduktu nad Dworcem Łódź- Żabieniec, powodują brak faktycznej możliwości przesiadki przykładowo na tramwaj linii 5. Pasażerowie każdego ranka, chcący przesiąść się z linii 78, w okolicach ulic Szparagowej, Kaczeńcowej i Bielicowej, startują w kolejnych codziennych edycjach biegu "Dbam o zdrowie". Nawet zwycięzcom tego wyścigu nie zawsze udaje się dostać do upragnionego tramwaju.

Kolejna niedogodność, jakiej zdaje się niezauważać MPK Łódź, to brak porannego kursu linii 78 w niedziele oraz dni świąteczne. Być może urzędnicy MPK Łódź, nie mają tego problemu ponieważ niedziela jest dla nich dniem wolnym od pracy, ale mnóstwo osób z Aleksandrowa Łódzkiego, dojeżdza do zakładów pracy w Łodzi, które działają w systemie zmianowym niezależnie od dnia. Pierwszy kurs linii 78 w niedzielę przewidziany jest na godzinę 5.54 z Targowego Rynku. Konia z rzędem temu, kto dostanie się do pracy na godz 6.00 w taki dzień w 6 minut, jadąc do centrum Łodzi. Oczywiście podróżujący zawsze może wybrać kurs autobusem nocnym, kilka minut przed godziną 4.00 rano, a w pracy chwalić się, jakie to on ma bardzo dobre połączenie, podobnie jak jeden z bohaterów komedii "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?". Podobny problem dotyczy podróżujących linią 97, gdzie pierwszy niedzielny kurs został ustalony na godzinę 7.46 (!). Powstaje tylko pytanie, jak podróżujący mają wytłumaczyć swojemu pracodawcy zaistniałą sytuacje? Na to pytanie zapewne długo nie usłyszymy odpowiedzi.

MPK Łódź Sp. z o.o. od ponad 13 lat obsługuje linie komunikacyjne kursujące do Aleksandrowa Łódzkiego. Gmina Aleksandrów Łódzki miesięcznie ze swojej kasy przeznacza co najmniej kilkaset tysięcy złotych na obsługę tych linii, co w skali roku daje kwotę rzędu prawodpodobnie kilku milionów złotych. Obowiązkiem Gminy, jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców także w zakresie dostępu do bezproblemowej komunikacji zbiorowej do miejsca nauki, pracy i wypoczynku. Jako poważny i stały kontrahent MPK Łódź, Gmina Aleksandrów Łódzki, powinna dysponować mocną i pewną pozycją przetargową, na etapie negocjacji tras i rozkładów jazdy wszystkich linii autobusowych kursujących na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Pamiętajmy, że środki finansowe przeznaczone na ten cel, to pieniądze należące do nas wszystkich - pieniądze publiczne. W ramach zawieranych umów cywilnoprawnych zakłada się przynajmniej w teorii pewną równość podmiotów, którą MPK Łódź ewidentnie naruszyło, przy biernej postawie władz Aleksandrowa Łódzkiego. Jako przykłady należy wskazać:

- brak przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji społecznych z mieszkańcami w temacie przeprowadzanych zmian,

- brak uwzględnienia ich uwag składanych w pierwszach dniach funkcjonowania zmian,

- brak systemu rozliczeniowego każdego kursu jakiejkolwiek linii autobusowej, z jednoczesnym brakiem płatności w - wypadku jego nierealizacji,

- skrócenie przebiegu trasy strategicznej linii 78 do Dworca Łódź Żabieniec,

- brak kursu porannego dla linii 78 i 97A w niedziele i dni świąteczne,

- niedostosowanie godzin odjazdów innych środków komunikacji na przystankach stanowiących miejsca przesiadkowe do rozkładu linii 78,

- jednoczesna podwyżka biletów jednorazowych, oraz brak poczynienia starań o możliwość włączenia terenu Gminy Aleksandrów Łódzki do strefy miejskiej - (uwzględnienie tego postulatu pozwoliłoby wielu mieszkańcom, na istotne oszczędności). Panie Burmistrzu realizacja przedstawionych powyżej postulatów jest konieczna natychmiast. Przedłożone wnioski i uwagi to gotowa recepta na najbardziej palące problemy związane z funkcjonowaniem komunikacji zbiorowej na obszarze Łodzi i Aleksandrowa Łódzkiego. Nie są to żądania niemożliwe do uwzględnienia, przy zachowaniu rzeczowej postawy negocjacyjnej.

W tym miejscu miał się zakończyć artykuł, ale uzyskaliśmy z naszego źródła informacje, które wywołają w najbliższych dniach kolejne zamieszanie wśród pasażerów komunikacji MPK.


Nasze źródło potwierdziło, że Aleksandrów jako jedyny niepoważnie podszedł do tematu i po otrzymaniu propozycji aneksu z nowymi warunkami do dotychczasowej umowy w ogóle nie odpowiedział na nią w ustawowym terminie 30 dni. Podczas gdy niemal wszystkie gminy miały już podpisane aneksy nasz burmistrz obudził się dopiero na kilka dni przed reformą. Łódź zgodziła się na dżentelmeńską umowę, by do czasu znalezienia konsensusu pozostawiono finansowanie bez zmian ale już z nowymi rozkładami.

Kilka dni temu władze Aleksandrowa podpisały aneks z nowymi zasadami finansowania i nowym rozkładem 78 (z nieco mniejszą liczbą kursów w dni robocze!!!) - wejdzie w życie 24 kwietnia. Pozostałe rozkłady bez zmian. Novum jest to, że Aleksandrów w końcu zacznie płacić za linie 84 na swoim terenie - w sumie nie wiem po co władze miasta chciały utrzymania tej linii skoro obok jest linia finansowana w 100% przez Łódź, za te pieniądze można by dorzucić coś na 78, a Zielony Romanów też byłby zadowolony bo mieliby 2x więcej kursów u siebie.

Wedle uzyskanych informacji za tydzień ma zmienić się rozkład 78 i ma być jeszcze mniej kursów 78! O ile? Nie znamy tego szczegółu. Jestem jednak pewien, że z uśmiechem na twarzy będziecie Państwo przekonywani, że mniej znaczy więcej i lepiej.


bottom of page