top of page
  • Zdjęcie autoraRedakcja

Strach ma wielkie oczy...

9 marca 2020 roku Rząd RP przestał panować nad rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 wywoływanej zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Nic wielkiego, musiało to nastąpić. Trywialnie to zabrzmi, ale pozostaje nie wpadać w panikę.

Tak długo jak służby sanitarne są w stanie policzyć osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną tak długo państwo panuje nad sytuacją. W ten weekend zdolność utrzymania kwarantanny przestała istnieć. Winny nie jest rząd, ale ludzie, którzy uważają, że są mądrzejsi, że nie są chorzy i nie ograniczają swoich relacji społecznych.

Celem rządu nie jest powstrzymanie choroby. Jest to niemożliwe. Celem rządu jest spłaszczenie krzywej zachorowań, na tyle ile tylko to możliwe, po to żeby służba zdrowia podołała możliwie skutecznie objąć opieką najciężej chorych.

Przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych. Za złamanie kwarantanny grozi kara do roku pozbawienia wolności, nie sądzę żeby kogoś bezmyślnego to ograniczyło, ale może… Zawsze należy zachowywać zdrowy rozsądek, nadmierne ograniczenia swobód też nic nie wniosą poza społeczną frustracją.

Pamiętajcie:

1. Wszyscy zarazimy się tym wirusem, a przynajmniej około 80%.

2. Nie ma szczepionki, używa się tylko ogólnych lekarstw antywirusowych. Nie kupujcie w sieci cudownych lekarstw.

3. Dbajcie przede wszystkim o ogólne zdrowie. Silny organizm przejdzie chorobę niczym zwykłą grypę.

4. Ciężej chorobę przechodzą osoby starsze, ale zarażają się wszyscy, również niemowlęta, tylko z jakiegoś powodu dotąd młode organizmy wykazują mniejsze objawy. Co nie zmienia faktu, że zarażają tak samo jak wszyscy inni.

5. Myjcie ręce, twarz, utrzymujcie wyższą niż dotąd higienę.

6. Noście maski, one nie uchronią was przed zarażeniem, ale zdecydowanie ograniczą zarażanie innych. Wirus roznosi się droga kropelkową. Osobiście dziś widziałem mężczyznę, który w supermarkecie kaszlał bez żadnego zasłaniania twarzy. Jakby uważał, że jego obowiązkiem jest opluć wszystko dookoła. Reagujcie i zwracajcie innym uwagę, nie bójcie się reakcji idiotów.

7. Pomagajmy sobie wzajemnie, nie możemy wstrzymać swojego normalnego trybu życia z powodu tej choroby. Nikt nie zmienił swoich zachowań z powodu wirusa grypy, który w zeszłym roku wg WHO zabił około 500 000 osób na całym świecie, również w Polsce.

8. Z wirusem musimy żyć i działać tak jak dotąd. Każde ograniczenie będzie miało negatywny wpływ na gospodarkę, a to będzie miało negatywny wpływ na każdego z nas. Nie da się kupić jedzenia na pół roku, nie da się odizolować na pół roku. Ten wirus nie zniknie za pół roku, będzie z nami już na zawsze, tak jak tysiące innych wirusów. Za pół roku wirusa SARS-CoV-2 będzie tylko więcej w naszym otoczeniu, za to z czasem przestaniemy na niego reagować.

9. Zadbajcie o najstarsze osoby w rodzinach. Każdy sposób wzmocnienia ich organizmów jest skuteczny. Żaden nie ochroni przed zarażeniem, ale może pomóc w lżejszym przejściu choroby.Comments


bottom of page