top of page

Zmiana opon na zimowe.

Czy mieszkańcy Aleksandrowa wymienili już opony na zimowe? Przyjrzałem się w sobotę oponom aut zaparkowanych pod jednym z supermarketów. Dużo ponad połowa aut miała dalej letnie. Przyznam, że sam jeżdżę w dalszym ciągu na letnich. Mamy połowę listopada, ale pogoda dalej nas rozpieszcza, chyba jednak najwyższy czas na zmianę opon.

Za nami bardzo gorące lato i ponad przeciętnie ciepła jesień, ale prognozy zapowiadają, że to ostatnie dni i pod koniec listopada możemy spodziewać się pierwszych opadów śniegu. Czy z wymianą opon powinniśmy czekać na śnieg?

Wymiana opon na zimowe powinna nastąpić gdy temperatura spada poniżej 7°C, a już teraz wieczorami i rano temperatura jest dużo niższa. Nie zastanawiajmy się więc zbyt długo, kiedy wymieniać opony na zimowe i nie dajmy się zaskoczyć warunkom na drodze.

Poniżej siedmiu stopni mieszanka gumowa opon letnich zaczyna gwałtownie twardnieć, co powoduje, że opony tracą swoje właściwości jezdne, nie zapewniając takich parametrów jakie założył producent opon. Poniżej tej temperatury idealnie sprawdzają się opony zimowe z mieszanką gumy, która nawet przy dużych temperaturach minusowych jest miękka i elastyczna. Oprócz wspomnianej temperatury granicznej 7 stopni warto również zwrócić uwagę na pory dnia, kiedy najczęściej przemieszczamy się pojazdem. Najczęściej przecież jeździmy rano do pracy i wieczorami wracamy. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy, a najwyższą w dzień. Gdy jednak poruszamy się głównie w nocy lub nad ranem, średniodobowa temperatura jest znacznie niższa.

Ja już jutro zmieniam, dla bezpieczeństwa swojego i najbliższych zrób to również jeszcze w tym tygodniu.

#AleksandrówŁódzki #Aleksandrowonline #oponyzimowe

Najpopularniejsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page