top of page

PGKiM z pompą

Zaniepokojona czytelniczka podzieliła się z nami swoimi wątpliwościami w sprawie prowadzonego programu termomodernizacji gminnych zasobów mieszkaniowych. W nadesłanym do nas mailu czytamy:

[...] „chodzi mi o koszt czynszu na jednego lokatora [po zamontowaniu pomp ciepła w budynku - red], mieszkam w posesji PGKiM, mają montować pompy ciepła, nikt z nami nie rozmawiał, od nikogo nic nie możemy się dowiedzieć... Na stronach urzędowych, czytamy że: „Głównym celem projektu jest poprawa stanu środowiska naturalnego na terenie gminy Aleksandrów Łódzki, w szczególności poprawa jakości powietrza atmosferycznego. Realizacja projektu „Termomodernizacja zasobów mieszkaniowych w Gminie Aleksandrów Łódzki” polegać będzie na przeprowadzeniu prac termomodernizacyjnych wraz z zastosowaniem Odnawialnych Źródeł Energii, w 104 budynkach. Zakres inwestycji obejmuje: modernizacje systemu c.o. oraz c.w.u. – montaż pomp ciepła, ocieplenie ścian zewnętrznych warstwą styropianu (26 675m2), ocieplenie stropodachu, wymianie drzwi i okien, modernizacje wentylacji grawitacyjnej.” Zgodnie z umową prace muszą zostać zakończone do końca listopada 2018 roku.

 

Zatem teoretycznie wszystko wygląda obiecująco, dlaczego więc lokatorzy mają wątpliwości? Czy zabrakło w urzędzie lub w PGKiM osób, które w miarę jasno i klarownie mogłyby objaśnić mieszkańcom przedsięwzięcie, jego przebieg i konsekwencje? Zwłaszcza te finansowe? Czy też mieszkańcy nabierają wątpliwości, bo montaż pomp ciepła w starych budynkach jest wymagający technicznie i dużo trudniejszy do efektywnego działania niż w budynkach nowych?

Dodajmy jeszcze, że koszt programu wynosi 21,7 mln i jest dofinansowany z funduszy UE kwotą prawie 13,8 mln - pozostała część to środki samorządu. Jak to wpłynie na wysokość opłat ponoszonych przez lokatorów? Nie wiadomo.

Redakcja AleksandrowOnline.pl skierowała do PGKiM zapytanie w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź i mamy nadzieję, że Prezes miejskiej spółki udzieli rzeczowej odpowiedzi, dzięki której mieszkańcy będą mogli być spokojniejsi o swoje wydatki w przyszłości.

Bartek Zalega

 

A co o temacie pisały do tej pory urzędowe media ?

Jak zwykle skromnie: największa inwestycja, wielki sukces i szczęśliwi mieszkańcy. Są także cykliczne spotkania robocze:

[...] "To jednak nie przeraża lokatorów. Co jakiś czas odbywają się spotkania robocze w celu uzgodnień wielu szczegółów. Bo sama realizacja zadania to wbrew pozorom najmniejszy problem."

[...] "Projektem objętych zostanie około 250 gospodarstw domowych, łącznie tysiąc osób odczuje poprawę warunków mieszkaniowych.

To jeden z pierwszych projektów województwa łódzkiego dotyczących zasobów komunalnych, który obejmuje tak dużą ilość budynków. To również najlepiej oceniony projekt w historii Aleksandrowa Łódzkiego – mówi Grzegorz Torzewski, naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Unijnych. Inwestycja oznacza nie tylko oszczędności czy polepszenie komfortu życia mieszkańców aleksandrowskich kamienic, ale także ograniczenie emisji substancji szkodliwych."

Biuletyn 40 i cztery z 1 września 2018

[...} W 104 obiektach oprócz ociepleń zostanie wykonana nowa instalacja centralnego ogrzewania, założone zostaną też 73 nowoczesne pompy ciepła. Projektem objętych zostanie około 250 gospodarstw domowych, łącznie tysiąc osób odczuje poprawę warunków mieszkaniowych. Jest czym się pochwalić zwłaszcza, że to trzecie po kanalizacji, modernizacji MOSiR-u tak duże pieniądze, które wpłyną na konto urzędu. Dokładnie 20 milionów złotych — tyle kosztować ma przedsięwzięcie, które w 85 proc. zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, czyli ze środków Unii Europejskiej.

Najnowsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page