top of page

Smog STOP !

Pomysł na 'Smog STOP' składa się z trzech elementów:

1. Budowanie świadomości

2. Edukacja

3. Reagowanie


Wierzę szczerze, że dopiero połączenie ich razem może przynieść dobre rezultaty i poprawić na stałe nasze otoczenie.


Ale od początku.

Nie będę przekonywać i udowadniać jak duży wpływ na nasze zdrowie ma powietrze, którym codziennie oddychamy. Uznajmy za pewnik, że zanieczyszczone powietrze to większe prawdopodobieństwo śmierci spowodowanej chorobami układu krwionośnego oraz większa podatność na choroby płuc i zapalenie oskrzeli, astmę i problemy z uczuleniami.

Te ostatnie szczególnie u małych dzieci, których układ odpornościowy nie jest odpowiednio rozwinięty do walki z takim zagrożeniem.


Jako Gmina Aleksandrów Łódzki mamy sprzyjające położenie, które zapewnia dopływ świeżego, niezanieczyszczonego, powietrza.

Mam tu na myśli zawietrzną stronę Łodzi oraz brak na zachodzie większych miast i zakładów, które mogą negatywnie oddziaływać.


Niestety to koniec dobrych wiadomości, bo badania potwierdzają, że największy wpływ na jakość powietrza w mieście mają jego mieszkańcy i jeżdżące w nim auta.

Z samochodami gorzej trafić nie mogliśmy. Dwie główne trasy przelotowe (drogi krajowe 71 i 72) biegną przez ścisłe centrum i szybko się to nie zmieni. 2022 to szacowany rok oddania do użytku trasy S14, ale on komunikacji z Łodzią nie poprawi. Obwodnica wschód - zachód (WZ) z początkiem przy ulicy Placydowskiej istnieje tylko na papierze i nasi włodarze przez ostatnie 15 lat nie zrobili nic (poza uwzględnieniem w planie zagospodarowania), aby powstała w rzeczywistości.

A mieszkańcy ? A mieszkańcy trują się sami dbając o ciepło własnych czterech kątów. W Aleksandrowie Łódzkim duża część zabudowy, także w ścisłym centrum, to domy jednorodzinne, a w nich każdy na własną rękę organizuje sobie ogrzewanie. Piece węglowe są powszechne, piece nie tylko starego typu, ale również obsługiwane wg. starej mentalności: spalić można wszystko, a przy okazji ogrzeje się dom. Pełna "ekologia": utylizuję śmieci bezpośrednio w domu i oszczędzam na węglu, który jest drogi i trujący. My takie przypadki nazywamy roboczo 'kopciuchami', ponieważ prawidłowo spalanego odpowiedniego węgla nie widać wcale. Z drewnem jest podobnie

Zaznaczam, że nie wiążemy problemu 'kopciuchów' z konkretnymi osobami, a jedynie miejscami które spotykamy na swojej drodze.

I tak przykładowo, autor niniejszego tekstu jeździ do pracy (niestety prywatnym autem) mijając po drodze ulice Daszyńskiego, 1 Maja, Wierzbińską i Pabianicką. Autor ma przy tym takiego pecha, że praktycznie za każdym razem (licząc dokładnie od grudnia 2017) rano i wieczorem widzi na swojej drodze jakiegoś kopciuch lub nawet kilka. To uświadomiło mu skalę problemu zanieczyszczenia powietrza (roboczo: smogu) w Aleksandrowie Łódzkim i postanowił się tym zainteresować. Sam w mieście nie mieszka, ale mówią że jest zatroskany i to zapewne dlatego.


Smog STOP składa się z trzech elementów:

pomysł na 'Smog STOP' składa się z trzech elementów i wierzy szczerze, że dopiero połączenie ich razem może przynieść dobre rezultaty.


1. Budowanie świadomości

2. Edukacja

3. Reagowanie


Budowanie świadomości to powszechne monitorowanie jakości powietrza. Chodź w Aleksandrowie nie ma jeszcze (!) odpowiedniego czujnika to można sprawdzać jak sytuacja wygląda w Zgierzu lub Łodzi. Służy do tego np. strona: http://aqicn.org/city/poland/lodz/zgierz--ul.-mielczarskiego-1/ - lub jedna z wielu aplikacji na telefon (np. Kanarek - ostrzeżenia o smogu). Niestety, póki to nie będzie czujnika w Aleksandrowie problem trującego powietrza nie będzie występować w świadomości większości naszych mieszkańców.

Co złego to nie my - u nas tak źle nie jest ... nasze mózgi same znajdują sobie usprawiedliwienie. W mojej ocenie dużej różnicy w jakości powietrza pomiędzy Zgierzem, a Aleksandrowem nie będzie i tymczasowo można uznać, że jest u nas taka sama sytuacja.


Edukacja to otwarte mówienie o tym jak negatywy wpływ ma smog na nasze zdrowie i życie, publikowanie artykułów i nagrywanie poświęconych temu programów, pokazywanie dobrych i złych przykładów, robienie konkursów dla dzieci w szkołach, dedykowane temu spotkania z mieszkańcami, ulotki w skrzynkach...

Możliwości jest bardzo dużo i trzeba tylko chcieć.


Reagowanie - póki będziemy przechodzić obok "kopciuchów" obojętnie wiele się nie zmieni. Najlepiej porozmawiać bezpośrednio z właścicielem i zapytać skąd taki dym, ale mam świadomość jak trudne może to być. Dlatego należy korzystać pomocy z organów publicznych, które są właśnie do tego powołane, aby reagować w takich sytuacjach. U nas w Gminie to Policja i Urząd Miejski gdzie istnieje wydział 'Inwestycji, Ochrony Środowiska i Rolnictwa' w którym zatrudnionych jest na etacie 12 osób i z których przynajmniej jedna na co dzień powinna zajmować się takimi tematami.

Wszelkie zgłoszenia "kopciuchów" polecam zgłaszać na numery:

Policji Aleksandrów Łódzki 42 613 75 60 lub 42 712 44 53 oraz

Monitoring Miejski w Urzędzie: 42 712 22 90 lub 609 215 700.

Należy być przygotowanym na podanie adresu (najlepiej dokładny numer) nieruchomości.


Ten artykuł to zapowiedź kolejnych, które zamierzam napisać, poświęcając tematowi smogu w 2018 roku więcej uwagi. Liczę, że Gminie uda się osiągnąć 'modelowy' sukces w zwalczaniu smogu na miarę sukcesu przeciwdziałania i eliminacji problemu bezdomnych zwierząt.

Witold Tosik

Nasz Redakcyjny album zdjęć kopciuchów z okolic: https://goo.gl/wpB7ZJ

Zdjęcia zrobione przez autora 'przejazdem' przy okazji podróży do pracy.

Najnowsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page