top of page

Ostrzeżenie metorologiczne na 18.01.2018

Ostrzeżenie 2 stopnia! Silny wiatr.*

Obszar: województwo łódzkie Ważność: od 2018-01-18 16:00:00 do 2018-01-19 08:00:00 Przebieg: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, z porywami do 90 km/h na północy i do 110 km/h na południu województwa, z południowego zachodu i zachodu. Przy opadach śniegu miejscami zawieje śnieżne. Prawdopodobieństwo: 90% (Silny wiatr)

Mając na uwadze stan sieci elektrycznej w naszej gminie proponuję nie tylko mieszkańcom sołectw, ale również miasta zakup dodatkowej paczki świeczek. Warto też pomyśleć o naładowaniu smartfonów, laptopów i powerbanków. Pozwoli to dłużej ponarzekać na pogodę i dostawcę energii. Zapewne wiatr dotrze do nas w późnych godzinach wieczornych.

Szukając plusów całej sytuacji: efektem częstych przerw w dostawie prądu może być zwiększenie w gminie wypłat z programu 500+.

*Ostrzeżenie meteorologiczne to specjalny rodzaj prognozy pogody skupiony tylko na zjawisku, które ze względu na swoje natężenie i sposób oddziaływania powoduje sytuacje niebezpieczne. Posiada ona najwyższy priorytet. Podejmując decyzję o jej opracowaniu synoptyk ocenia, że prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska jest bardzo duże, a jego natężenie będzie zagrażać bezpieczeństwu lub życiu ludności oraz powodować straty w mieniu. Każde ostrzeżenie meteorologiczne powinno zostać potraktowane z dużym zainteresowaniem i świadomością, że ze względu na bardzo różny zasięg terytorialny niebezpiecznych zjawisk często trudno precyzyjnie wskazać, gdzie i kiedy ono wystąpi, więc może dotyczyć obszaru, w którym się znajdujemy. Wydanie ostrzeżenia meteorologicznego o wystąpieniu niebezpiecznego zjawiska jest informacją wiążącą, kluczową dla służb zarządzania kryzysowego i wojewodów. W momencie otrzymania takiej prognozy podejmują oni dodatkowe działania, służące zabezpieczeniu mienia, zdrowia i życia ludzkiego. Na przykład mobilizowane są dodatkowe zastępy straży pożarnej przy ostrzeżeniu o silnym wietrze, regionalne zarządy gospodarki wodnej opróżniają zbiorniki retencyjne przy ostrzeżeniu o roztopach, służby utrzymania sieci drogowej wysyłają zimą w teren więcej pługopiaskarek przy ostrzeżeniu o intensywnych opadach śniegu. Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk nie ma takiej siły oddziaływania ani takiej rangi - ona wstępnie informuje społeczeństwo, ale nie ostrzega. Ponadto Prognoza Niebezpiecznych Zjawisk nie może spełniać takiej samej funkcji jak Ostrzeżenie meteorologiczne. Informacja o zagrożeniu musi być jedna.

(źródło: IMGW-PIB)

Najnowsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page