top of page

Kierunki rozwoju Łodzi

Rewitalizacja i rozbudowa infrastruktury miasta Łodzi w najbliższych latach nabierze jeszcze większego impetu. Po zakończeniu kopania rowu WZ i betonowej megalomanii hali odlotów szynowców czeka nas na niespotykaną dotąd skalę rewitalizacja śródmieścia, w jego ramach jest między innymi remont dużej części centrum i budowa tras komunikacyjnych. O problemach z tym związanych pisałem w materiale: Armagedon po łódzku.

Trochę sarkazmu w tym opisie, bo i po części jest on uzasadniony, ale nie można odmówić Pani Prezydent Zdanowskiej, że skala zmian jest imponująca i dalsze prace też zapowiadają się imponująco.

Poniżej przedstawiam Państwu link do projektu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Łodzi, który został po konsultacjach przedstawiony do uchwalenia Radzie Miejskiej. Bez względu na to jakie mamy zapatrywania i opinie o działaniach władz stolicy naszej aglomeracji każdy radny naszego miasteczka powinien gruntownie zapoznać się z tym dokumentem. Chcemy, czy nie z cała pewnością zostanie on przyjęty przez większość w łódzkiej radzie i będzie miał olbrzymi wpływ na przyszłość również naszej gminy.

Co strona to same perełki. Coś dla naszych redakcyjnych speców od gospodarki przestrzennej, będzie o czym pisać artykuły.

Władze Aleksandrowa Łódzkiego, dziś skupione na przetrwaniu, powinny pomyśleć o strategi dostosowania się do łódzkiej strategii. Jakby to nie brzmiało to bardzo poważny temat.

Na początek polecam lekturę 7 rozdziału: Kierunki rozwoju systemu komunikacji. W tym miejscu pragnę odszczekać moje kilkukrotne zastrzeżenia wobec pomysłodawców studium [ hau, hau :) ].

Okazuje się, że projekt przewiduje budowę Wojska Polskiego od Włókniarzy do S14! W projekcie również podkreślono strategiczne i pilne znaczenie budowy przedłużenia Al. Włókniarzy! Obie te inwestycje mają olbrzymie znaczenie dla naszej gminy.

W dotychczasowych planach inwestycyjnych władz Aleksandrowa nie widać zainteresowania strategicznym znaczeniem komunikacji ze stolicą regionu. Mam świadomość, że jesteśmy małą gminą, ale to studium daje nadzieję na zaplanowanie poważnych zmian również w zagospodarowaniu przestrzennym Aleksandrowa. Działania te trzeba podjąć natychmiast po wyborach samorządowych. Czas wytłumaczyć mieszkańcom, że czasami lepiej kilka lat przeżyć na kromce chleba z wodą, żeby w przyszłości żyć dostatnio, niż "przehulać i przeżreć" zaciągnięty kredyt.

Czy obecne władze są w stanie podjąć się tego wyzwania? Historia wskazuje, że nie.

Najnowsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page