top of page

Kto z nas nie lubi czekolady?

Zawsze na przedwiośniu temat ten w jakiś sposób jest bardziej widoczny. Śnieg stopniał, choć może jeszcze na trochę wróci, trawa jeszcze przez jakiś czas nie wyrośnie. Najlepszy okres, by dostrzec, że nasze pupile to podobnie jak my zwierzęta ze zbliżoną fizjologią.

Straż miejska w Łodzi wystawia kilkadziesiąt mandatów miesięcznie i drugie tyle pouczeń. Wszyscy obserwujemy ten problem, przewija się on w różnych tematach i sytuacjach z życia, ktoś pisze, że lepiej zamienić trawnik w betonowy parking, bo ten i tak jest tylko śmierdzącym wychodkiem dla zwierząt, a ktoś inny woła: "nie przez trawnik, bo w gówno wejdziesz!" Ustalmy jedno, za wszelką cenę należy wyplenić z polskiego społeczeństwa to niezrozumiałe dla mnie podejście większości współobywateli (wywodzące się chyba z czasów PRLu), że trawnik jest od tego żeby na niego patrzeć. NIE! Trawnik jest od tego, by biegały po nim nasze ukochane czworonogi, ale również żebyśmy po nim chodzili i żeby bawiły się na nim nasze dzieci. Teraz mi się przypomniało jak moje córki ogłosiły mi któregoś lata, że wraz z koleżankami idą robić piknik na trawniku - to przerażenie w moich oczach było dla nich naturalnie niezrozumiałe. No cóż pewne rzeczy do naszej świadomości docierają dopiero z wiekiem, a do niektórych nie docierają nigdy. Od 2-3 lat w kilkunastu miejscach w Aleksandrowie znajdują się kosze na śmieci wraz z podajnikami na woreczki dla właścicieli czworonogów, by Ci nie mieli wymówki w sprzątaniu po swoich pupilach. Po raz kolejny przed napisaniem tego felietonu sprawdzałem rzetelnie przez dwa tygodnie kilka takich miejsc, w żadnym z nich nigdy nie zastałem torebek. Nie wiem kto odpowiada za ich uzupełnianie i nie wiem jak często jest to robione, ale mając na uwadze, że w co czwartym domu jest jakiś pies, który wychodzi kilka razy dziennie na spacer za potrzebą to chyba powinny przy takich koszach stać całe szafy z podajnikami. Brak torebek nie jest dobrym powodem, by nie sprzątać po swoich czworonogach. Widząc zasrane na potęgę trawniki zauważam jednak, że mało który aleksandrowianin rozumie problem. A problem jest poważny, bo odchody są źródłem wielu pasożytów, bakterii i chorób. Przed dwoma laty w Łodzi Agencja Kreatywna Oxymoron zorganizowała akcję społeczną "Czekolada". Na bilbordzie można było zobaczyć obok wizerunku dziecka ubrudzonego czekoladą hasło: "To nie jest czekolada - Sprzątaj po swoim psie". Akcja miała na celu zwrócenie uwagi łodzian na problem psich kup. Jeśli widzimy, że ktoś nie sprząta odchodów - reagujmy! Skoro właściciele, w trosce o swoje mieszkania, zdołali nauczyć swoje pociechy, by nie załatwiały swoich potrzeb w domu na środku dywanu, to tak samo powinni zachowywać się poza nim.

Jacek Tyrankiewicz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łodzi i właściciel czworonoga potwierdza, że psie kupy to poważna sprawa.

- "Problem dotyczy każdego z nas. Trzeba sprzątać po swoich psach, nie dyskutować - mówi Tyrankiewicz. - Torebki na psie kupy są dostępne w sklepach zoologicznych. Ale odchody można też zbierać do zwykłych foliówek. Sprzątając po psach likwidujemy ogniwo zakażeń. Kał psi czy innych zwierząt powoduje zagrożenie zarażenia się chorobami pasożytniczymi i bakteryjnymi. Choroby mogą przenosić się na inne psy ale są też groźne dla ludzi, przede wszystkim dla dzieci. Maluchowi, który dotknie takiej kupy grozi wiele chorób pasożytniczych i tasiemczych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zakazu wprowadzania psów m.in. na place zabaw".

Jeszcze jest ten czas kiedy wszystko sterylizuje mróz i przykrywa śnieżny puch, ale za chwilę przyjdzie prawdziwe przedwiośnie i nim zazielenią się trawniki, królować będą na nich, w przeróżnych kolorach, psie kupy. Nie mamy w Aleksandrowie Straży Miejskiej, więc de facto nikt nie obawia się mandatu, tym bardziej powinniśmy społecznie egzekwować i piętnować wszystkich tych, przez których dzieci nie mogą wyjść z kocem na trawnik.

Polecam ten tekst również władzom naszego miasteczka i dyrekcjom placówek oświatowych, bo w Łodzi w większości placówek oświatowych co roku odbywają się prelekcje na ten temat. Jak uwielbia mówić mój kolega, najlepszą drogą do osiągnięcia celu jest edukacja.*********

Pierwotnie artykuł ukazał się w pierwszym wydaniu naszego portalu. Postanowiłem go przypomnieć, niemal w niezmienionej wersji, bo nic nie stracił na aktualności.

Comments


Najnowsze artykuły
Archiwum
Podążaj za nami
bottom of page