top of page
REKLAMA
biz 5

Artykuł

Koniec z piecami węglowymi?

 

W dniu 20.01.2016 r. w programie „Aleksandrowski Flesz” w Aleksandrowskim Kurierze Samorządowym gościł Naczelnik Wydziału Pozyskiwania Funduszy Unijnych  Grzegorz Torzewski. Tematem rozmowy były działania mające na celu ograniczanie emisji dwutlenku węgla na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Dziennikarze Aleksandrowskiego Kuriera Samorządowego zapytali także napotkanych przechodniów czy sądzą, że powietrze w naszej gminie jest zanieczyszczone. Mieszkańcy mieli różne zdanie na ten temat. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku poprzedni Sejm przyjął tzw. „Ustawę smogową”, którą następnie podpisał prezydent Andrzej Duda. Ustawa daje możliwość samorządom wprowadzenia zakazu palenia węglem w piecach w miastach gdzie powietrze jest szczególnie zanieczyszczone. Najczęściej wymienianym w mediach miastem w Polsce gdzie powietrze jest wyjątkowo zanieczyszczonego jest Kraków. To w tym mieście już niedługo zostanie wprowadzony taki zakaz, bowiem Sejmik Województwa Małopolskiego podjął już stosowną uchwałę. Naczelnik wspomniał także o nowoczesnych odnawialnych źródłach energii (pompach ciepła i instalacjach solarnych). Czy władze Aleksandrowa Łódzkiego mają zamiar wprowadzić zakaz ogrzewania piecami węglowymi? Wydaje się, że jest taka możliwość. I tutaj może pojawić się problem, jeżeli chodzi o osoby mniej zamożne. Może się okazać, że uboższych aleksandrowian nie będzie stać na utrzymanie tak nowoczesnych instalacji jak np. pompy ciepła. Na pewno wzrosną rachunki za energię elektryczną. Warto by było także podejmować działania profilaktyczne mające na celu przekonanie mieszkańców, żeby nie palili śmieci w piecach i tym zaczęli dbać o powietrze, którym sami oddychają. Takie działania to np. kampania informacyjna zorganizowana, przez Urząd Miejski. Warto przypomnieć, że w programie wyborczym Platformy Obywatelskiej w Aleksandrowie Łódzkim z 2014 roku jest mowa o propagowaniu postaw proekologicznych wśród młodzieży. Takie działania należy bezzwłocznie wdrożyć w placówkach oświatowych na terenie Aleksandrowa Łódzkiego. Na razie nie wiemy, jakie dokładne plany mają władze lokalne bowiem nasza wiedza opiera się jedynie na zapowiedziach wyżej wspomnianego naczelnika w gminnej telewizji. Zgodnie z zapowiedziami więcej szczegółów pojawi się już wkrótce, bowiem burmistrz ma przedstawić Radzie Miejskiej już w lutym projekt stosownej uchwały.

 

Jakub Płatkowski

Kotwica 2

Artykuł

Biz6

Kolejne zmartwienie na głowie burmistrza

 

Burmistrz Jacek Lipiński ma na głowie kolejne zmartwienie. Rzecznik Dyscypliny Finansów Publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Łodzi wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych przez burmistrza Aleksandrowa Łódzkiego. Jak wyjaśniła nam Małgorzata Jóźwiak, zastępca rzecznika, pod koniec zeszłego roku zostało wszczęte postępowanie z art. 15 ustawy o dyscyplinie finansów publicznych. Zgodnie z tym przepisem  „naruszeniem dyscypliny finansów publicznych jest zaciągnięcie zobowiązania bez upoważnienia albo z przekroczeniem zakresu upoważnienia do zaciągania zobowiązań [...]”. 

Dla niewtajemniczonych wyjaśniamy o co chodzi. W zeszłym roku Regionalna Izba Obrachunkowa przeprowadziła kontrolę doraźną aleksandrowskiego ratusza (więcej na https://zatroskani.wordpress.com/2015/08/27/kontrola-rio/). Kontrola obejmowała między innymi transakcję zbycia nieruchomości położonej w miejscowości Brużyczka Księstwo. Wynik kontroli wskazał, że transakcja, sama w sobie już mocno kontrowersyjna, została przez burmistrza przeprowadzona bez formalnego upoważnienia Rady Miejskiej.

Warto zaznaczyć, że karą za naruszenie dyscypliny finansów publicznych o takim ciężarze gatunkowym może być nawet zakaz pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi. Burmistrz Jacek Lipiński ma więc poważny problem.

Z informacji otrzymanych od rzecznika wynika, że decyzja o skierowaniu ewentualnego wniosku o ukaranie do Komisji Dyscyplinarnej zapadnie w połowie lutego, po odniesieniu się burmistrza do stawianych mu zarzutów. O postępach w sprawie będziemy informować na bieżąco.

 

B. Snelewski

alelipa.wordpress.com

Artykuł

Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą w Gminie Aleksandrów Łódzki już zauważył wzrost obciążeń podatkowych, który nastąpił od początku nowego roku. Polecam naszym władzom samorządowym uważną projekcję poniższego filmu. To ciekawe, że po raz kolejny ludzie wywodzący się, ze zdawałoby się liberalnej partii, podnoszą podatki, napełnia otuchą, że jeszcze są w tym kraju władze, które wiedzą, że obniżenie podatków to większe wpływy do budżetu. Szkoda, że nie w Aleksandrowie! Nie jestem biegły z finansów publicznych, ale po przyjrzeniu się budżetowi na 2016 rok wygląda mi na to, że blisko połowa planowanych wydatków jest związana ze świadczeniem pracy!? Pan Burmistrz w ostatnim wywiadzie mówił, że nie ma w naszej gminie zauważalnych "lat wyborczych", więc zapytam gdzie są inwestycje w 2016? Szczycenie się tym, że w roku br. planowany budżet obywatelski jest wyższy niż w zeszłym to jakaś kpina i robienie idiotów z wyborców! Powiedzmy to precyzyjnie. Budżet Obywatelski w tym roku jest wyższy, bo trzeba zrealizować projekty z Budżetu zeszłorocznego, na które w 2015 roku zabrakło pieniędzy!

Kotwica 1

Artykuł

biz4

(Nie)zmienione stawki podatku od nieruchomości na 2016 rok

 

W dniu 26 listopada 2015 r. Rada Miejska w Aleksandrowie Łódzkim podjęła uchwały w sprawie wysokości stawek podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w naszej gminie w 2016 roku. Największe emocje budzi zazwyczaj podatek od nieruchomości, z którego gmina osiąga największe dochody w zakresie podatków i opłat lokalnych. Wydaje się, że na rok 2016 Rada Miejska uchwaliła stawki podatku od nieruchomości na poziomie roku 2015. Otóż, gdy zostaną one porównane z górnymi granicami stawek określonymi przez Ministra Finansów, okazuje się, że stawka podatku od budynków letniskowych została nawet obniżona, natomiast wzrosły stawki podatku od gruntów i od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w stosunku do górnych granic. Zadziało się tak dlatego, że Minister Finansów obniżył górne granice tych stawek na 2016 rok, a nie znalazło to odzwierciedlenia w uchwale nr XVI/171/15 Rady Miejskiej w Aleksandrowie Łódzkim. Wyjątek stanowi stawka podatku od budynków letniskowych, która w 2015 roku została podwyższona do górnej granicy i na 2016 rok musiała zostać obniżona, gdyż obniżeniu uległa górna granica. Ponadto należy dodać, iż została wprowadzona nowa stawka podatku, która będzie dotyczyła gruntów objętych obszarem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy i które mimo przeznaczenia w planie miejscowym pod zabudowę, nie zostały zabudowane w terminie 4 lat od dnia wejścia w życie planu. Stawka ta wynosi 3 zł za 1 m2 powierzchni. Jakich obszarów na terenie gminy Aleksandrów Łódzki będzie dotyczyła nowa stawka, będzie wynikało z uchwały Rady Miejskiej, która nie została jeszcze podjęta.

W tabeli zostało przedstawione kształtowanie się stawek podatku od nieruchomości w latach 2014 – 2016 w gminie Aleksandrów Łódzki w odniesieniu do górnych granic stawek podatku od nieruchomości określanych przez Ministra Finansów.

Honorata Bella

        

Problem z decyzją o formie i miejscu zakupu wycieczki zagranicznej?*

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic bardziej mylnego! Agent turystyczny swoje wynagrodzenie otrzymuje od organizatora za znalezienie klienta, a nie od klienta za znalezienie oferty! Ceny w biurze agencyjnym nie mogą różnić się od ceny organizatora w chwili zakupu danego wyjazdu. Niezgodne z przepisami jest jakiekolwiek ingerowanie w cenę!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolejna sprawa to dane na umowie. Na każdej przedstawionej do podpisu umowie muszą się znaleźć dane biura w którym właśnie siedzicie, a umowa musi być podstemplowana pieczątką z tymi samymi danymi sprzedawcy! Jeśli te dane będą niezgodne możecie być pewni, że sprzedawca nie jest wiarygodny, a tym samym nie ma umowy z organizatorem, którego wycieczkę próbuje Wam sprzedać. Takie spostrzeżenie należałoby zgłosić do organizatora, aby ustrzec innych klientów! Jeśli znajdziecie na liście biur agenta w swojej okolicy, bez obaw możecie się do niego udać i zlecić mu wyszukanie najkorzystniejszej oferty spełniającej Wasze oczekiwania :)

         A potem już tylko odliczanie do upragnionych wakacji! Wam pozostaje jedynie się spakować ;)

 

Sylwester Gadomski

 

*Przypis redakcyjny: Zdecydowałem się umieścić artykuł Sylwestra w dziale Gospodarka, bo to problem, z którym spotyka się wielu z nas, podejmując jedną z ważniejszych w roku decyzji finansowych w naszych budżetach domowych.

Są w każdym roku takie dni, które powodują uśmiech na naszej twarzy. Ważne rocznice, imieniny, urodziny czy święta. Są też długie weekendy, które dają nam odpocząć od pracy, ale jest też taki termin, na który czekamy chyba najbardziej ze wszystkich. To URLOP :) Często ten termin zaznaczamy w kalendarzu z dużym wyprzedzeniem i zastanawiamy się jak wypełnić ten wolny czas. Wielu z nas wybiera nasz piękny kraj, ale coraz bardziej popularną formą wypoczynku są wyjazdy zagraniczne. I tu pojawia się pytanie: - Jak dokonać wyboru miejsca, a co ważniejsze hotelu na takie wakacje?

Można godzinami ślęczeć przed monitorem grzebiąc po stronach organizatorów, ale samo przeglądanie nie podpowie nam, które miejsce jest godne uwagi, a które na retuszowanych zdjęciach wygląda obiecująco, a na miejscu okazuje się kompletną klapą! Inna kwestia to taka, że każdy z organizatorów na swojej stronie ma tylko swoje oferty, a często ten sam hotel trafia się w ofercie kilku różnych organizatorów przy różnicach cenowych sięgających kilkuset złotych na rodzinie! Różne promocje, odmienne zniżki dla rodzin z dziećmi mogą spowodować, że możemy sporo przepłacić! I tutaj potrzebna jest pomoc Agenta Turystycznego. Osoba taka ma dostęp do porównywarki i wiedzę na temat oferty wielu organizatorów co sprawi, że znajdzie nam najlepszą i zarazem najkorzystniejszą cenowo ofertę na nasze wakacje! Tu nasuwa się myśl, że skoro ktoś coś dla nas robi to pewnie naliczy sobie dodatkową prowizję i zapłacimy więcej!? 

Pytanie jak znaleźć dobrego, a co najważniejsze wiarygodnego agenta?! Najważniejsze, aby przed wyborem takiej osoby sprawdzić na stronie kilku najważniejszych organizatorów (czyli np.: Itaka, Rainbow Tours, Wezyr Holidays, Grecos Holidays i inni) czy takie biuro znajduje się w zakładce „PUNKTY SPRZEDAŻY” lub „BIURA SPRZEDAŻY”. Jeśli wejdziecie w taką zakładkę i wybierzecie swoje miasto to otrzymacie listę biur legalnie współpracujących z danym organizatorem. To jedyna opcja, aby być pewnym. Że Wasze pieniądze trafią tam, gdzie powinny!

biznes3

Artykuł

Artykuł

OD 2016 R. DODATKOWA STAWKA PODATKU OD NIERUCHOMOŚCI

Od 1 stycznia 2016 r. zostanie wprowadzona nowa stawka podatku od nieruchomości. Za 1 m.kw. powierzchni gruntów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji trzeba będzie zapłacić 3 zł.

Art. 37 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji wprowadza z dniem 1 stycznia 2016 r. zmianę w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych dodając nową stawkę w podatku od nieruchomości.

Nowa stawka podatku będzie dotyczyła gruntów objętych obszarem rewitalizacji, dla których miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje przeznaczenie pod zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym obejmującym wyłącznie te rodzaje zabudowy i które mimo przeznaczenia w planie miejscowym pod zabudowę, nie zostały zabudowane w terminie 4 lat od dnia wejścia w życie planu.

Jakich obszarów na terenie gminy Aleksandrów Łódzki będzie dotyczyła nowa stawka, będzie wynikało z uchwały Rady Miejskiej. Gdy tylko taka uchwała pojawi się na BIP gminy, zostanie ona szczegółowo omówiona na łamach portalu.

Honorata Bella

biznes2

Artykuł

Wiesz, że pracodawca może sfinansować szczepienia przeciw grypie?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pracodawca może sfinansować pracownikom szczepienia przeciw grypie ze środków funduszu socjalnego. Warunkiem jest jednak, aby takie świadczenie przewidywał obowiązujący w zakładzie pracy regulamin zakładowego funduszu. Ponadto możliwość skorzystania przez pracowników ze szczepienia powinna być uzależniona od spełnienia przez nich kryterium socjalnego, w rzeczywistości jednak jest to element nie mający wpływu na decyzję.

Wydatki na ochronę zdrowia, do których można zaliczyć koszty szczepień ochronnych dla załogi, nie są wymienione wprost w definicji działalności socjalnej zawartej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Okazuje się jednak, że ministerstwo pracy stoina stanowisku, że nie wyłącza to możliwości udzielenia z zfśs pomocy pracownikom i innym osobom uprawnionym także w formie sfinansowania lub dofinansowania kosztów szczepienia przeciw grypie. Tak wynika z odpowiedzi Ministra Pracy i Polityki Społecznej na interpelację poselską nr 12568 w sprawie umożliwienia finansowania szczepień przeciw grypie ze środków funduszu świadczeń socjalnych. Przypomniano w niej, że ustawowa definicja działalności socjalnej obejmuje oferowanie pomocy materialnej, rzeczowej lub finansowej, nie precyzując przypadków, w których uzasadnione jest udzielenie takiego wsparcia. Tak więc za dopuszczalne należy uznać przeznaczenie środków zfśs na finansowanie pracownikom szczepień ochronnych, jednak przyznanie prawa do skorzystania ze świadczenia musi:

- wynikać z postanowień regulaminu gospodarowania zfśs,

- następować z uwzględnieniem sytuacji życiowej, rodzinnej oraz materialnej pracowników do których świadczenie będzie skierowane. Należy pamiętać również, że świadczenie jest zwolnione z podatku do kwoty 380 zł w roku oraz w całości ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o pdof i § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe).

biznes1
bottom of page